Cocofloss Is a Delicious Way to Clean Teeth and Toss (A Little) Less Plastic

Cocofloss Is a Delicious Way to Clean Teeth and Toss (A Little) Less Plastic Cocofloss Is a Delicious Way to Clean Teeth and Toss (A Little) Less Plastic

Part of Cocofloss’s appeal is that there are so many fun flavors to try, including a rotating selection of seasonal and limited editions, such as Apple Cinnamon, Dark Chocolate, and Sweet Pineapple. But currently, refill spools come in just four core flavors: my go-to Delicious Mint, plus Fresh Coconut, Pure Strawberry, and Cara Cara Orange. If you’re coveting, say, Summer Watermelon or Passion Fruit, you’ll have to buy a new dispenser and then move to one of the core flavors.

If you’re used to a thinner floss, this one’s thickness could take some getting used to, and it may not be for you—I’ve shared this floss with a couple of string-floss-averse people who don’t love it. For my part, I still have to be careful not to speed through my molars, otherwise the spun filaments can catch. But I have had this issue with every floss I’ve ever tried. You can determine whether you like Cocofloss (and which flavor to buy) by starting with this sampler pack (currently $15).

Cocofloss, like most floss on the market, is made from polyester fiber, which means you’re flossing your teeth with plastic. If this concerns you, you may want to try a plastic-free floss, like staff favorite Georganics Plastic Free Floss and Me Mother Earth Biodegradable Charcoal Floss (which I have also tried and like), or use a water flosser.

Compared with the price of some other string flosses, which can cost as little as a dollar, $10 for a dispenser and a two- to three-month supply of floss can seem like a lot. Meanwhile, refill spools currently cost $24 for three—or $8 per spool; each spool is 33 yards, which is less than a typical Reach waxed floss’s 55 yards. Annoyingly, Cocofloss offers free shipping only if you spend $25, so if you want to save $6.95, you’ll have to stock up on refills and spend nearly $50 on floss in one go. (On the plus side, you’ll reduce shipments.)

Personally speaking, since this is something I use every day to take care of my body, I can swallow the price. Life can be annoying enough without having to deal with gum irritation, fuzzy debris, and fiddly caps that might fall down the drain. Even for a floss freak like me, a daily interdental cleaning routine can sometimes call for all of your willpower—especially at the end of a long day or the start of a daunting one. For a routine I can stick to with more ease and, dare I say, pleasure, $8 over three months feels worth it.

This article was edited by Tracy Vence and Catherine Kast.

Add a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use